Masanın kenarına bir kalem getirin ve uç kısmı dışarı çıkacak şekilde arkasından yavaş yavaş itin. Newton kanunlarının geçerli olduğu yeryüzünde kuşkusuz kalem ağırlık merkezinin masanın dışına çıktığı noktada düşecektir. Bu örneği sık sık veriyoruz çünkü 3D baskıya başlarken bazen akıldan çıkabiliyor. Özellikle fiyatlandırmaya destek malzemesi eklenince, baskı servisinden hizmet olan kullanıcılar için tam olarak anlaşılamayabiliyor. 3D baskı sırasında modelde havada kalan bir kısım varsa, altından desteklemediğiniz sürece parçanız aynı kalemin düşmesinde olduğu gibi havada duramayacaktır. Destek malzemesi bu noktada gerekli olur ve parçanızın basılabilmesini sağlar.

Hangi Durumlarda Kullanılır?

Modelinizde asılı kalan bir kısım veya köprü varsa, baskı sırasında düşmesini, kopmasını veya eğilmesini önlemek için destek malzemesi kullanılması gerekir.

Gelin destek malzemesinin hangi durumlarda gerekli olduğunu, hangilerinde ise gerekmediğini farklı teknolojiler üzerinden inceleyelim:

FDM

FDM teknolojisi ile üretim yapılacaksa ve basılan kısım ile baskı tablası arasında 45 dereceden fazla bir açı var ise destek malzemesi kullanımı gerekmemektedir. Ancak bundan küçük açılar için, parçada baskı sırasında düşme, kopma ve eğiklik yaşanmaması adına destek malzemesi gerekir. Bunu kafanızda daha kolay canlandırmanız için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Şekil1: 30, 45 ve 60 derece açılarla duran duvarların destek gereksinimleri (Fotoğraf Bicisim'e aittir)

Eğer modelinizin tasarımında esneklik yapma şansınız varsa, baskı sırasında destek malzemesini azaltmak ve FDM teknolojisinde 3D baskı maliyetinizi düşürmek için 6 farklı yoldan biri olan 45 derece kuralına dikkat edin.

SLA (Stereolithography)

En hassas baskı teknolojilerinden biri olan ve Reçine kullanılarak parça oluşturulan SLA teknolojisinde her zaman destek malzemesi gereklidir. Kullanılacak destek malzemesi modelinizin şekline, ağırlığına ve baskı sırasındaki konumuna göre yazılım tarafından hesaplanır.

SLS (Selective Laser Sintering)

Lazer teknoloji ile üretim yapılan SLS yönteminde destek materyali gerekmemektedir. Bunun sebebi parçanızın tozun içinde basılıyor olmasıdır. Baskı sırasında parçanızı çevreleyen toz destek görevini yerine getirmektedir.

Malzeme Püskürtme (Material jetting)

Bu yöntem de destek malzemesi gerektirmektedir. FDM yönteminde olduğu gibi havada kalan kısımlara destek atılır. Ancak FDM ile üretilen parçalarda destek malzemesinin çıkarıldığı yerler belirgin olup kumlama gibi ardıl işlemler ile iyileştirilmeleri gerekilirken, Malzeme Püskürtmede destek temizlendikten sonra çıkarılan noktaların temiz ve pürüzsüz bir görünümü olur. Bunun sebebi de Malzeme Püskürtme teknolojisinde genelde suda çözülebilen destek malzemesi kullanılması ve bu teknolojinin avantajlarıdır.

Yapıştırıcı Püskürtme (Binder Jetting)

SLS ile benzer biçimde bir toz havuzu içerisinde üretim gerçekleştirildiği için destek malzemesi gerekmemektedir.

DMLS (Direct Metal Laser Sintering)

Bu yöntem teknoloji olarak SLS yöntemine benzese de metal kullanıldığı için baskı esnasında destek malzemesi kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi, metal parçaların ağırlıkları veya ısının destek malzemesiyle ana modelden uzaklaştırılmasıdır.

Not 1; Hangi teknolojilerde destek malzemesi gerekip gerekmediğini şizin için aşağıda özetledik:

FDM : Gerekli ( Eğer Model ile üretim platformu arasındaki açı 45 derecenin üstünde ise gerekli değil)

SLA : Gerekli

SLS : Gerekli Değil

MJ : Gerekli

BJ : Gerekli Değil

DMLS : Gerekli

3D Baskıdan destek malzemesi nasıl çıkarılır?

3D Baskıdan sonra cisminiz üzerindeki destek malzemenizin çıkarılması, profesyonel bir işlem ve işçilik gerektirir. Her teknoloji için farklı yaklaşımlarla çıkarılan destek malzemeleri için güvenilir bir 3D Baskı servisi ile çalışmanız önemlidir. Aksi takdirde model üzerinde hasarlar meydana gelebilir.

Not 2; PLA ve ABS gibi FDM teknolojileri ile üretilen parçalarınızın destek malzemesi temizlenmeden teslim almak istiyorsanız 3D Baskı servisine bunu ayrıca iletmeniz gerekebilir. Bicisim’deki siparişlerinizde destek malzemesi temizlenerek gönderilir. Temizlenmeden teslim alma talebinizi mail yolu ile bizlere iletebilirsiniz.

Bir 3D yazıcınız varsa ve destek malzemesinin nasıl söküldüğüyle ilgili bilgi almak istiyorsanız bu konunun incelendiği yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Burak Kurttay
Makine Mühendisi