STL dosyalarınızın büyüklüğü dosyayı paylaşmanızı, otomatik baskı için fiyat almanızı veya bir 3D baskı servisine dosyanızı göndermenizi engelleyebilir. Bu yazıda sizinle sırasıyla STL dosyalarınızın boyutlarının ne durumlarda büyük olacağını, neden küçültülmesi gerektiğini ve nasıl küçültülebileceğini konuşacağız.

STL Dosya Boyutlarının Değişkenlik Göstermesinin Sebebi Nedir?

CAD dosyanızı STL olarak kaydederken çok farklı boyutlarda dosya elde edebilmeniz mümkündür. STL formatında katı modeller üçgenlerden oluşan bir ağ olarak ifade edilirler. CAD dosyanızı STL formatına dönüştürürken bu üçgenler ne kadar küçük olursa model o kadar detaylı ve ayrıntılı olur. Ancak STL dosyanızdaki üçgen büyüklüklerin çok küçültülmesi durumunda baskı kalitesinde bir artış olmazken dosya boyutları çok büyüyebilir. STL dosyaları kaydedilirken bu iki parametre göz önünde bulundurulmalıdır.

Neden Küçültülmeli?

STL dosya boyutlarının modelin içerdiği üçgen sayısından kaynaklandığını ve üçgen sayısının modelin detayı aktarabilme yeteneğini arttırdığından bahsettik. Ancak bir noktadan sonra baskı kalitesini sınırlayan çözünürlük STL çözünürlüğü değil, 3D yazıcının çözünürlüğü olmaktadır. Bu sebeple üçgen boyutlarını aşırı küçültmenin ve sayısını artırmanın herhangi bir faydası olmamaktadır. Bunun yanında STL modelinizin dosya büyüklüğü dosyayı iş arkadaşlarınızla veya 3D baskı servisleriyle paylaşmanız gerektiğinde zorluklar çıkarır. Ayrıca dilimleyicilerin ve Meshmixer gibi düzenleyici programların yavaşlamalarına sebep olabilir. Bu gibi dosyaların zaman hırsızı olmaması ve optimize edilmesi için küçültülmesi gerekebilir.

Nasıl Küçültülür?

STL dosyası olarak kaydetmeden önce modern CAD programları birkaç parametreyi değiştirmenize izin verir. Bu parametreler STL dosyanızın çözünürlüğünü ve büyüklüğünü belirler. Değiştirilebilecek parametreler şu şekilde sıralanabilir:

Akor Toleransı / Sapma (yüzey sapması): Önerilen yükseklik değeri 0.01 mm ile 0.001 mm arasındadır.

Açı Kontrolü: Varsayılan değer 15 ile 0 derece arasındadır. Bu aralıkta kullanılması önerilmektedir.

Binary (İkili Kod) veya ASCII: Binary dosyalar indirme, yükleme, e-posta ile gönderme ve çevrimiçi hızlı fiyatlandırma sistemi kullanma açısından daha uygundurlar.

Dosyanızın boyutunu küçültmenin bir yolu da ücretsiz olan Meshmixer isimli yazılımı kullanmaktır. Meshmixer’da menüden ‘seç’ (Select) aracını seçin, ardından modelinize çift tıklayın (bu tüm üçgen ağını seçecektir). Sonrasında ‘düzenle’ (Edit) seçeneğini tıklayın ve ‘küçült’ (Reduce) seçeneğine tıklayın.

STL Boyutunun küçültülmesi ve optimize edilmesi için teknik ekibimizle bilgi@bicisim.com veya canlı yardım üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Burak Kurttay
Makine Mühendisi