Otonom drone ve yapay zeka tabanlı görme teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan Ravinspect firmasının talebi üzerine , iç mekan navigasyonu yapabilen otonom drone’unun fonksiyonel prototipleme aşamasında, motor korumalığı için MJF teknolojisi ile 16 parça üretildi. 4 ayrı kanada montajla birleştirilen parçalar (4x4) drone'nun motoru ve pervanesini koruma amacıyla kullanıldı.

Ravinspect , firmamız Bicisim Teknoloji'nin hızlı ve çevrimiçi sistemiyle 3 iş gününde parçaları teslim aldı.

Projede istenilen özelikler nelerdi?

Hızlı Teslimat : Parçaların 1 haftadan kısa süre içinde üretilip teslim alınması gerekiyordu.

Az adetli seri üretim: Fonksiyonel ve çalışır bir adet drone’a takılacak parçalar istenmesi sebebiyle toplam 16 adet parça gerekiyordu.

Hafif ve dayanıklı: Ravinspect özellikle hafif olacak bir tasarım yapmıştı ancak malzemenin de hafif olması ve tasarımı desteklemesi gerekiyordu. Bu sebeple metal yerine plastik bir malzeme tercih etti.

Yüksek çarpma direnci : Motor pervanesi, motor kolu ve motorun kendisinin korunacağı bir yapı tasarlayan Ravinspect, herhangi bir çarpmaya karşı drone’u korumak istiyordu. Bu sebeple üretim sırasında kullanılacak malzemenin darbelere karşı dirençli olması gerekiyordu.

Tasarım aşaması ve malzeme seçimi

Her motor kolundaki koruyucu parça ilk olarak tek parça halinde tasarlandı. Ancak boyut sebebiyle malzeme seçeneği daraldığı gibi fiyat da yükselmekteydi. Masaüstü yazıcılarda üretiletebilecek büyük boyutlu PLA, ABS gibi malzemeler istenilen mekanik ve ölçüsel hassasiyet özelliklerini karşılamıyordu. Endüstriyel FDM ile üretilebilecek Nylon 12 seçeceği ile MJF teknolojisi ile üretilecek Nylon 12 seçeceği arasında MJF seçildi. Tek parça olan tasarım dörde bölünerek hem daha az maliyetli bir çözüm yaratıldı hem de destek malzemesi kullanımına gerek olmadan ufak detaylar ve boşluklu yapılar rahatlıkla üretildi. PA12 diğer bir adıyla Nylon 12 malzemesinin darbe emici özelliği bulunmaktadır. Darbe sırasında hafif esneklik sağlayan bu malzeme, parçanın kırılmasını önleyerek darbenin bir kısmını emebilmektedir.

Bu noktada tasarıma göre üretim, üretime göre tasarım ikilisinin iç içe bir yapıda olduğunu çok net gözlemleyebilirsiniz. Parça üretmek için, malzeme ve tasarım bilgisi, sizi hem zamandan kurtaracak hem de maliyetlerden kurtaracaktır.

Yukarıdaki tasarımdan 16 adet üretilerek her kol için 4 adet kullanılmıştır

Motor Tutucu için Karbonfiber Dolgulu Naylon

Ravinspect sadece koruma gövdesi için değil, motoru tutan motor tutucu parçasının fonksiyonel prototipleme aşamasında da 3D Baskı kullandı. Ancak bu kez MJF, değil FDM teknolojisini tercih etti.

Bu parça için FDM üretim yöntemiyle üretilen, karbonfiber dolgulu naylon malzemesini tercih etti. Drone’da 4 adet bulunan ve CNC ile ürettiği bu parçalarda tasarım değişikliğine gidildiği için , yeniden CNC ile parça üretmek hem maliyetli hem de süre açısından yavaş olacaktı. 1 haftadan kısa bir süre içinde uçuş testlerine başlaması gerektiği için, drone’un motorlarını rahatlıkla koruyabilecek ve çarpmalarda sağlamlık sağlayacak bir malzeme istiyordu. MJF, SLS veya FDM teknolojisi ile üretebileceği PA12’yi bu noktada tercih etmedi. Çünkü PA12, az da olsa esnek yapısı sebebiyle motor ve pervanelerin ağırlıklarını taşırken esneme yapacak, bu da drone'un uçuş dinamiğini etkileyecektir. Bu sebeple sert ve dayanıklı bir malzeme olan karbonfiber dolgulu Naylonu tercih etti. Aşağıda hem tasarımı hem de üretim sonrası fotoğrafını görebilirsiniz.

Drone motoru tutucusu ( STL formatında)
Karbonfiber Dolgulu Naylon ile üretilen motor tutucu parçası


Uygun Maliyet, zamanında teslim, doğru malzeme seçimi, iyi bir tasarım ve uzman görüşü her projenin olmazsa olmazı. Siz de parçalarınızı çevrimiçi otomatik olarak fiyatlandırabilir, hemen üretime geçebilirsiniz. Malzeme seçimi veya tasarım ile ilgili sorularınızı sorulabilir, teknik açıdan Bicisim'in görüşlerini alabilirsiniz.

A
Ali Rıza İnal
CEO - Mekatronik Mühendisi